top of page
  • עו"ד שירי אורון

אלימות כלכלית מהי?

אלימות כלכלית – בהגדרה, הינה דפוס מתמשך של שליטה באמצעים כלכליים. אלימות כלכלית, מתקיימת פעמים רבות לצד אלימות נוספת שמתרחשת בקשר ואינה קשורה למצב כלכלי והשתייכות מגזרית.

פעמים רבות, דווקא נשים ממעמד סוציו אקונומי גבוה, מוצאות עצמן נשלטות באלימות באמצעים כלכליים וחוששות לספר לסביבה. החשש לאבד את התמיכה מהחברה, הבדידות והחרדה הקיומית, מכניעה אותן והן נשארות משותקות בקשר אלים ופוגעני.

סיפורה של מורן המובא כאן, הוא דוגמא אחת מיני רבות מלקוחותינו במהלך השנים, אשר שרדה אלימות כלכלית ורגשית קשה, ואמרה לא עוד!. יד ביד, צעדנו ממעגל האימה לחיים בטוחים עבורה, לעצמאות כלכלית, לביטחון ולשקט שכל כך מגיע לה ולכל אחת ואחד.


מורן (שם בדוי), יצרה עימי קשר טלפוני וביקשה להיפגש בדחיפות. היא סיפרה לי עוד בשיחת הטלפון, כי היא מתגוררת בעיר אחרת ומגיעה במיוחד וכי היא בוחרת להתרחק כמה שניתן מעיר מגוריה, מחשש כי בעלה "יעלה על עקבותיה".

כשהגיעה, התיישבה מפוחדת ומכווצת. היא פירטה באריכות, את היותה נשואה לאיש עסקים מצליח. גם היא עצמה אישה מרשימה ומנהלת משרד ומרוויחה משכורת גבוהה. לזוג 2 ילדים צעירים ומספר נכסים בבעלותם.

מורן מספרת, כי היא חיה בפחד מתמיד. כי עד לאחרונה כשנתקלה בכתבה בעיתון בעניין טרור נפשי, כלל לא ידעה שיש הגדרה למה שהיא עוברת.


בעיקר הרגישה שמשהו לא טוב קורה לה. אך תמיד, גם היום, היא לא בטוחה אם היא לא אשמה בהתנהגותו שלו כלפיה. "יש לו צדדים נפלאים באישיות. הוא מקסים את כולם ומפנק כשהוא רוצה וכשהוא לוקח את הילדים לגני שעשועים הוא עושה להם כיף לא נורמאלי. את תראי אותו בבימ"ש ותביני, הוא צארמר כזה, גבר גבר, מוצלח, חתיך וחכם" כך אמרה.


כשניסיתי להבין מה מטרתה במפגש, אמרה כי היא רוצה להתגרש בהקדם. למרות שהיא לדבריה, מבולבלת. כי הוא לא מרביץ, ויש בעלים הרבה יותר גרועים ממנו- וכנראה הסיבה שהוא נעלם בלילות היא גם באשמתה בדיוק כמו שהוא אומר כל הזמן. אבל היא מספרת, כי היא בעיקר חוששת לילדים. היא עצמה כבר רגילה להתנהגות שלו. לשליטה בכל צעד שלה. היא מספרת שלאחרונה הילדים חוששים ממנו. מפחדים להישאר איתו לבד. מפחדים מהצעקות שלו. מהזעם. מהמילים הקשות.


היא מתארת כיצד הוא נוהג לעקוב אחרי כל צעד שלה, לקלל אותה בנוכחותם, להקטין אותה.

היא מתארת מקרה, שלדבריה היה ה"קש" במהלכו נשבר מוצר חשמל בבית, כשהילדים שיחקו עם חבריהם מביה"ס, כתוצאה מצעצוע שהשליכו. בתגובה, החל לקלל ולצרוח עליה מולם, שהיא אפס, לא יודעת לחנך אותם, שהם יצאו גרועים כמוה. היא מספרת שהשכנה מאז לא מוכנה לשלוח את ילדיה אליהם. "פאדיחות" היא אומרת, "השכנה שמעה הכל". היא חיה בחשש מתמיד. הוא נוהג לאיים כי אם תעזוב אותו יעשה הכל שהיא תהיה ענייה ללא יכולת להתקיים. שאף אחד לא יקח לעצמו אישה מתוסבכת ומשוגעת כמוה.


"אולי הוא צודק" היא אומרת לפעמים, הרי לא הרים עליי יד, מה הוא עושה בסה"כ? כנראה אני באמת משגעת אותו.

באחת הפגישות הבאות, לאחר תהליך ממושך של התלבטויות מצידה, בלווית אשת טיפול אליה הופנתה על ידי ובליווי משפטי ותמיכה שלי לתהליך, הגיעה לפגישה עימי ואמרה שהיא בשלה לצאת לדרך. ברור לה כבר, אחרי עשור של חיים לצדו, כי הטרור לא יפסק וכי ילדיה והיא ראויים לביטחון ושקט.


אלימות כלכלית, היא אלימות קשה, מכאיבה, מטרידה ומאיימת. התנהגות של אלימות כלכלית כוללת בין היתר הדרה מכוונת ממידע, איסור על התנהלות כלכלית עצמאית של האישה, ועד גזירת וחסימת כרטיסי אשראי, איסור הוצאת כספים ללא מתן אישור מפורש באופן שיטתי ופוגעני. משפטים כמו :

• אני צריכה לדווח לו על כל הוצאה...

• הוא מכריח אותי להעביר אליו את המשכורת שלי

• הוא נותן לי מזומן מידי חודש..הוא שולט בניהול הכספים...

• הוא אוסר עליי להחזיק כרטיס אשראי/צ'קים

• הוא אוסר עליי לצאת לעבודה ולהתפרנס...

• הוא מסתיר נכסים/יוצר חובות באמצעים פסולים

מתארים חלק מהתנהגויות פוגעניות ופסולות עליהן מדווחות קורבנות אלימות כלכלית.


מוצאות עצמכן נפגעות אלימות כלכלית? זקוקות לעזרה מקצועית ומיומנת לפרוץ את מעגל האלימות ולהתגרש בשלום?

פני אלינו, עוד היום.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אלימות מינית בזוגיות- שוברים את קוד השתיקה

נורית (שם בדוי, פרטים אישיים שונו למניעת זיהוי), יצרה עימי קשר טלפוני וביקשה להיפגש בדחיפות. היא סיפרה לי עוד בשיחת הטלפון, כי היא מבולבלת מאוד, שוקלת פרידה מבעלה, חשה מאוימת ואבודה לגמרי. קבענו להיפג

מעגל אלימות והחגים שבפתח- כולנו רקמה אנושית אחת...

בעוברי במסדרונות בתי המשפט ובתי הדין הרבניים, וכן בחדר הגישורים, לקראת החגים, אני מבחינה בתכונה שונה, מעבר לפחדים והחששות המלווים תמיד תיקי משפחה, ובפרט כאלו המאופיינים במצבי אלימות לסוגייה. לאוויר ול

Opmerkingen


bottom of page